Atrakcje turystyczne Czarnogóry

Na miejscu w Petrovac, można kupić wycieczki jedno dniowe w najciekawsze miejsca Czarnogóry. Ceny od 20 do 40 euro za osobę. Są też loty paralotnią, nurkowanie, skutery i rowerki wodne.

Czarnogóra to przede wszystkim fascynująca przyroda, w szczególności dostarczające niezapomnianych wrażeń połączenie błękitnego Adriatyku z monumentalnymi górami. Wybierając się tam należy więc zwrócić szczególną uwagę na cuda natury. Poniżej przedstawiam krótki przegląd miejsc i miejscowości najbardziej atrakcyjnych.


Park Narodowy Durmitor. Są to majestatyczne góry ze wspaniałymi górskimi łąkami, które są szczególnie piękne wiosną, w porze kwitnienia roślin, oraz jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. W wyższych partiach gór i w miejscach zacienionych przez cały rok zalega śnieg. Dla miłośników gór Durmitor stanowi pokusę nie do odparcia, zwłaszcza że ruch turystyczny jest tu niewielki jak na nasze przyzwyczajenia.

 

Kaniony rzeczne: Tary, Moračy, Mrtvicy. To istny cud natury: rzeki płyną w nich z ogromną prędkością, woda jest biała i spieniona, a wyżej piętrzą się strome, niemal pionowe ściany o wysokości przekraczającej czasem nawet 1000 m! Warto zobaczyć chociaż jeden z tych kanionów, przy czym najlepszym sposobem jego zwiedzania jest spływ specjalnymi tratwami.

 

Kotor i Zatoka Kotorska - Godzinę drogi po przekroczeniu granicy chorwacko-czarnogórskiej urzeknie nas wspaniały widok. Będziemy objeżdżać ogromną zatokę, gdzie góry łączą się z morzem, a na wodzie co jakiś czas wyrastają malutkie wysepki kościelne. To właśnie tu – w Zatoce Kotorskiej- znajduje się jedyny fiord Europy Południowej! Jadąc z drugiej strony-od Budvy– poczujemy się niczym w lunaparku, zjeżdżając wąskimi serpentynami. Po chwili ujrzymy niezapomniany widok– mury miasta pnące się wysoko w góry– tam właśnie leży Kotor– najsławniejsze miasto Czarnogóry.

 

4-kilometrowe mury miasta budowano od XV do XIX wieku. Obecnie można je zwiedzać– bilet wstępu kosztuje 1 euro (cena w 2006 roku). Do głównych atrakcji Starego Miasta należy wieża zegarowa, pałace oraz katedra św. Trifuna (wstęp 1 euro- w 2006 roku)). Słynne są także 3 miejskie bramy. Charakterystyczne dla Kotoru są maleńkie kościółki znajdujące się dosłownie na każdym placyku.

Niegdyś Kotor był niezwyciężoną twierdzą stawiającą opór wobec tureckich najazdów. Kotor pobudza wyobraźnię i przywodzi na myśl starodawne bitwy niczym z Władcy Pierścieni.

Z drugiej zaś strony klimat miasta niweczy wiele czynników. Starówkę oszpeciły otaczające ją kominy. Miasto uległo zniszczeniom podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. Prace renowacyjne wciąż trwają, jednakże koszmarne wrażenie robią zrujnowane kamieniczki i żyjący w nich- na gruzach - starsi ludzie oraz bandy zawszonych kotów. Atmosferę psują także tłumy turystów.

Polecam natomiast nadmorski targ – można na nim kupić przepyszne owoce, marynowane oliwki, tradycyjne, czarnogórskie sery.

 

 

Biogradska Gora to najstarszy park narodowy, leżący w masywie gór Bjelasica. Obszar ten był wzięty pod ochronę już w 1878 r.! W górskiej dolinie Biogradskiej Rzeki zachowały się pozostałości dziewiczych lasów. Jest tu też duże jezioro i... bardzo mało znakowanych szlaków turystycznych.

 

Jezioro Szkoderskie to ogromne jezioro krasowe, a jednocześnie park narodowy z rzadką fauną (można tu spotkać pelikany, a nawet... hipopotama) i florą. Zachwyca pięknem o każdej porze roku. Zmienia się przy tym jak kameleon. Wczesną wiosną, gdy stan wody jest najwyższy, zalewa nadbrzeżne łąki i drogi. Zatopione góry–wyspy przypominają wtedy obrazki z dalekich Chin. Latem cieszy oko zieleń porośniętych drzewami brzegów, zimą stonowane barwy powodują, że jezioro wygląda jak ze starej, czarno-białej fotografii.

 

Cetynia, dawna stolica Czarnogóry, obfituje w pamiątki burzliwej historii niewielkiego, ale dumnego narodu. Dużo tu zabytków i muzeów. Można także obejrzeć unikatową plastyczną mapę całego kraju.

 

Monaster Ostrog z zabudowaniami wtopionymi w skalne urwisko to miejsce niezwykle malownicze i chętnie odwiedzane przez wycieczki, a zarazem jeden z najważniejszych w Czarnogórze ośrodków kultu religijnego, szanowany nie tylko przez wyznawców prawosławia.

 

Budva - Przechodząc przez bramy Budvy przenosimy się do innego świata– tajemniczego i urzekającego: wąskie kamienne uliczki, wiszące kwiaty, zapach ryb, latynoamerykańskie ballady o miłości, za chwile znów smętny jazz, a potem porywające tango, leniwe upalne popołudnie– taka właśnie jest Budva. Przechodząc przez bramy czujemy jakby czas się zatrzymał, a nawet nie istniał. Miasto jest naprawdę magiczne!

Budva to najstarsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry. Starówka ulokowana jest na niewielkim półwyspie.

Z cytadeli rozciąga się przepiękny widok na wyspę św. Mikołaja (największą wyspę Czarnogóry– w całości prywatną!) Miasto zawdzięcza swój wygląd Wenecjanom (zabudowa pochodzi z XV wieku). Co ciekawe– Budva ma coś wspólnego z włoskim Corleone:) To podobno tu ukrywają się ojcowie mafii!!

 

Święty Stefan to kolejne czarodziejskie miejsce. To właśnie tam powinna rozgrywać się akcja ostatniego Jamesa Bonda. Św. Stefan to bowiem dawna rybacka wyspa, a następnie XV-wieczna twierdza , którą w latach 60. przerobiono na hotel. Ale hotel nie byle jaki!! Jest to najdroższy hotel w Czarnogórze– ceny za nocleg sięgają 1500 euro. Na wyspę zjeżdżają sławy z całego świata. Architektura wyspy nie została zmieniona– goście mieszkają w średniowiecznych domkach, które jednakże są luksusowo wyposażone. W najdroższym apartamencie marzenia gości spełniane są o każdej porze dnia i nocy! Podobno nawet te najbardziej abstrakcyjne.

 

 

Stary Bar - Gdy jedziemy wybrzeżem w stronę Albanii, możemy zaobserwować zmieniającą się florę- nabrzeża porastają gaje oliwne i dzikie granaty. W ogródkach rosną limonki i kiwi.

Im dalej na południe tym mniej turystów, tym więcej zaś prawdziwej Czarnogóry. Tu ludność muzułmańska mieszka obok prawosławnych.
Co jakiś czas z minaretów dosłyszeć można donośny śpiew muezina. Tu– za grosze- można napić się prawdziwej, tradycyjnie parzonej, czarnogórskiej kawy, oraz spróbować lokalnych przysmaków…

Taki nastrój posiada także tzw. „Stari Bar”, oddalony od Baru o 4 km. Z Baru możemy dojechać tam autobusem lub dojść na piechotę.

Początki Starego Baru sięgają XI wieku- wówczas miasto było częścią serbskiego państwa Zeta. Dziś po dawnej potędze pozostały jedynie ruiny.

Nieopodal Starego Baru- w Mirovicy- rośnie najstarsze drzewo oliwne świata- podobno ma ponad 2000 lat!

 

 

Przykładowe ceny atrakcji turystycznych w Czarnogórze. Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć cały album.