Plaże w Czarnogórze

Plaże w Czarnogórze są piaszczyste, żwirowe, kamieniste i skaliste. Najlepsze typy plaż to żwirowe i kamieniste. najgorsze plaże, przez to że jest ich prawie brak, to plaże w zatoce Kotorskiej. Jest tam głównie betonowe nabrzeże i ze względu że to zatoka, a nie otwarte morze, woda morska się rzadziej wymienia. Przez to w wodzie dłużej pozostają np. zanieczyszczenia i smary od wielkich promów pasażerskich lub inne nieczystości.

 
Plaże piaszczyste na których piasek jest miły w dotyku, ale jest tak drobny i pyli się jak popiół, więc po godzinie ma się go wszędzie. Najbardziej przeszkadza jak ma się go w oczach, bo jest to tak, jak by się było na zakurzonej budowie.  Woda jest mętna i zazwyczaj nie ma tam gór,a teren jest płaski przez co często tam mocno wieje wiatr. To dobry teren dla windsurferów i kite surferów. Są to gównie plaże w okolicy Ulcinj czyli jedynego miasteczka w Czarnogórze zamieszkiwanego głównie przez Albańczyków. Jest tam ładne stare miasto, ale jest tam niezbyt czysto (z każdym rokiem czyściej), jest sporo cyganów i ich żebrzących dzieci. na plaży często się widzi muzułmańskie kobiety w burkini czyli kąpiące się w ubraniach, są też na plaży miejscami rozstawione wielkie parawany wysokości 1,5 metra i obok modły muzułmańskich rodzin na plaży.

Plaże skaliste śą najmniej wygodne, można się pośliznąć lub skręcić sobie nogę albo nadepnąć na jeżowca. Obowiązkowe są buty do pływania

Plaże kamieniste, zależnie od koloru kamieni, które mogą czasem nadać jeszcze bardziej turkusowy kolor wody gdy są jasne. Kamienie mają około 3-5 cm, dają fajny dźwięk uderzając o siebie podczas fal. Przejrzystość wody sięga od 30 do 50 m. W Chorwacji i Czarnogórze woda się nie miesza, przez to przejrzystość wody jest największa w europie, w sam raz do nurkowań. Inaczej jest np. we Włoszech gdzie woda się miesza i tam przejrzystość pomimo tego samego akwenu jest niższa. Najwygodniej tu chodzić w butach do pływania.

Plaże żwirowe są podobnie do plaż kamienistych z dużą przejrzystością wody, ale znacznie wygodniejsza nie trzeba tu stosować butów do pływania bo żwirek jest bardzo drobny.

 

 

Plaże w Czarnogórze:

Petrovac

W urokliwej miejscowości Petrovac znajduje się żwirowa plaża o tej samej nazwie. Długość 600 m. Stanowi ona jedną z najbardziej znanych i najbardziej odwiedzanych plaż czarnogórskiego wybrzeża.

 

Lučice

Odległa około 500 m od Petrovca (w kierunku Baru). Ma kształt małej zatoki, której długość wynosi 220 m.
 

Buljarica

Położona około 1 km od Pertovca w kierunku Baru. Plaża o długości 2000 m. Obok plaży znajdują się liczne kempingi.

 

Velika plaža – Wielka plaża

Około 2 km od Ulcinja na samym południu wybrzeża czarnogórskiego znajduje się piaszczysta plaża (Velika plaża), długości 13 km. Piasek jest w szarym kolorze znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Już od dawnych czasów do Ulcinja i na Wielką plażę przyjeżdżają chorzy cierpiący na reumatyzm i artretyzm. Niestety minusem plaży jest zbyt drobny jak popiół piasek który może i jest miły w dotyku ale niestety dostaje się do oczu, nosa i ust co nie jest zbyt komfortowe.

 

Mala plaža – Mała plaża

W miejscowości Ulcinj w samym centrum miasta przy głównym deptaku znajduje się piaszczysta miejska plaża, długości 375 m.
 

Liman I i Liman II

350 m od głównej miejskiej plaży Ulcinja w małej zatoce leży urokliwa kamienista plaża Liman. Długość plaży wynosi 200 m.

 

Ženska plaža – Plaża dla kobiet

Około 350 m na południe od Małej plaży w miejscowości Ulcinj znajduje się plaża nudystów znana pod nazwą Ženska plaža. Na plażę prawo wstępu mają tylko kobiety. Wstęp jest płatny 1,50 Euro. Ženska plaža jest plażą kamienistą. Położona jest w małej skalistej zatoce. Na samej plaży znajduje się źródło wody leczniczej, którą terapeuci polecają kobietom, które cierpią na bezpłodność oraz różne inne choroby.

 

Jaz

Znajduje się 2,5 km od Budvy w kierunku Tivatu. Plaża jest podzielona na dwie części: małej plaży o długości 300 m, z której korzystają nudyści oraz dużej plaży o długości 500 m. Przy samej plaży znajduje się kemping z 2000 miejsc.

 

Mogren I i Mogren II

Znajduje się przy kompleksie hoteli Avala, oddalona około 150 m od starego miasta Budvy. Są to dwie żwirowe plaże o długości 350 m, między sobą połączone tunelem wykutym w skale. Prowadzi do nich betonowa droga. Wstęp jest płatny 1 Euro od osoby.

 

Slovenska plaża

Znajduje się w Budvie i ciągnie się wzdłuż całego miasta – od portu do hotelu Park. Długość plaży wynosi 1600 m.

 

Bečići

Uznana za jedną z najładniejszych plaż w południowej części Adriatyku, oddalona 2 km od Budvy w kierunku Petrovca. Długości 1950 m. W 1935 roku zdobyła Grand Prix (Złota Palma) jako najpiękniejsza plaża Europy. Plaża Bečići jest piaszczystą plażą.

 

Miločer

Znajduje się pod byłą letnią rezydencją dynastii Karađorđevičów, zbudowanej w 1934 roku. Długość plaży wynosi 280 m. Za plażą rozciąga się Miločerski las (nazwa pochodzi od miejscowości Miločer), która zajmuje przestrzeń o powierzchni 18 ha.

 

Kraljičina plaža – Królewska plaża

Obok plaży Miločer znajduje się Kraljičina plaža. Długości 120 m. Wokół plaży rosną gęsto drzewa iglaste, w związku z czym po całej plaży roznosi się zapach lasu.Na plażę można dostać się tylko od strony morza.

 

Sveti Stefan – Święty Stefan

Tworzą go dwie plaże. Po prawej i po lewej stronie grobli, która łączy półwysep św.Stefan z lądem. Długość plaży św.Stefan wynosi 700 m.
 

Drobni pesak – Drobny piasek

Znajduje się między Sv. Stefanem, a miejscowością Reževići. W ukrytej zatoce ciągnie się plaża, której długość wynosi 240 m. Na samej plaży znajduje się źródło wody pitnej.