Jak dojechać i dolecieć do Czarnogóry z Polski?

Naszym zdaniem najwygodniej jedzie się przez Chorwację autostradami (koszt w obie strony w sezonie 2017 to około 300zł), później trochę mniej wygodnie przez Bośnię i Hercegowinę, a najmniej wygodnie przez Serbię ale jednak zdania są podzielone i goscie chwalą trasy przez bosnie też. 

Jadąc przez Serbie można załadować auto na pociąg w Belgradzie i potem 12 godzin jechać do Czarnogóry nad samo morze do miejscowości Bar. Jest to tzw. kolej w chmurach, bo jedzie się bardzo wysoko w górach, są tam piękne widoki :)

W Czarnogórze najlepiej przepłynąć zatokę (bokę) Kotorską promem jest to koszt 5 euro promy kursują co chwile nawet w nocy. Opłata za tunel z Podgoricy do Petrovac to 2,5 euro.

 

Mapy z Google Maps z pewnością Państwu pomogą wybrać najlepszy dojazd, przewidują korki i inne utrudnienia na drogach.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą zielonej karty do ubezpieczenia auta. Dobrze też jest wykupić ubezpieczenie zdrowotne na okres pobytu. Do Czarnogóry można wjechać na dowód osobisty i paszport.

Więcej informacji na stronie MSZ: 

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Czarnogora,MNE.html

 

Istnieje też możliwość bezpośrednich lotów do Czarnogóry z Polski.

Loty oferują linie lotnicze LOT, można też polecieć czarterem z biur podróży Rainbowtours, Neckermann lub Tui. Koszt biletu w obie strony to około 1000 zł ale gdy są promocje i oferty last minut bilet można kupić nawet za 200 zł. Czas lotu to od półtorej do dwóch godzin.

Z Berlina, Brukseli lub Londynu też są bezpośrednie połączenia lotnicze tanimi liniami Ryanair.

 

Nareszcie są też tanie bezpośrednie loty z Polski do Czarnogóry!
Dzięki Wizz Air można już rezerwować bilety na loty z Katowic i Warszawy do stolicy Czarnogóry czyli Podgoricy. Terminy od 18 czerwca do 14 września. Ceny konkurencyjne w stosunku do czarterów biur podróży i oferty Lotu np lot z warszawy 2 lipca i powrot 13 lipca to koszt tylko 349 zł z karta rabatową WIZZ Discount Club która kosztuje tylko 30 euro dla 2 osób lub 60 euro dla 6 osób na cały rok 

Do Podgoricy lata tez Ryanair z Wrocławia i tu są jeszcze tańsze bilety niż w Wizzair.

Oferujemy transfer z lotniska w cenie 35 euro za 4 osoby. Możemy też zorganizować większego vana lub duży autokar.

 

Dojazd autokarem z Polski do Czarnogóry to koszt od 520 zł za bilet w obie strony. W jedną strone bilet kosztuje 260 zł. Czas dojazdu to około 32 godzin.

 

 

Zalecany dojazd dla mieszkańców zachodniej części polski (trasa nr 1)

    Wyjazd z kraju poprzez Kotlinę Kłodzką (przejście graniczne Boboszów lub Kudowa Słone). Dla centralnej części kraju – przejście graniczne w Cieszynie.
    Na terytorium Czech przejazd przez Ołomuniec i Brno do przejścia granicznego z Austrią ( kierunek: Znojmo lub Mikulov). Dystans do pokonania; z Boboszowa – ok. 220 km, z Cieszyna – ok. 250 km
    W Austrii przejazd przez Wiedeń oraz Graz w stronę Słowenii (kierunek: Maribor). Dystans do pokonania: 330 km.
    Krótki przejazd przez Słowenię – Maribor, Ptuj do przejścia granicznego z Chorwacją (kierunek: Zagrzeb). Dystans do pokonania: ok. 80 km.
    Na terytorium Chorwacji, po ominięciu Zagrzebia, trzeba się kierować na południe w stronę miasta Split, a później na Ploće. Na wysokości tej miejscowości kończy się autostrada (stan na marzec 2011). Później malownicza trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża do Dubrownika. Około 50 km za Dubrownikiem dojeżdża się do granicy z Czarnogórą. Dystans do pokonania na terenie Chorwacji: ok. 700 km.
    W Czarnogórze istnieje tylko jedna droga (tzw. „magistrala”), która prowadzi wzdłuż wybrzeża i którą można dostać się do wszystkich miejscowości wypoczynkowych. Odległość od granicy do Budwy wynosi ok. 60 km, do Ulcinja 120 km.

 

Zalecany dojazd dla mieszkańców centralnej/wschodniej części polski (trasa nr 2)

    Wyjazd z kraju przez główne przejścia graniczne w miejscowości Cieszyn lub Chyżne
        Osoby jadące przez Cieszyn muszą przejechać ok. 40 km przez Czechy kierując się w stronę Słowacji (miejscowość Žilina). Z Žiliny jedzie się do mijescowości Ružomberok, a później już tak jak poniżej (punkt 2b).
        Osoby przekraczające granicę w Chyżne kierują się na Ružomberok, Banska Bistrica, Zvolen, Dudince do granicy z Węgrami w miejscowości Šahy. Dystans do pokonania: ok. 200 km.
    Na terytorium Węgier trzeba kierować się na początku na miejscowość Vać, a później na Budapeszt. Stolicę Węgier można ominąć obwodnicą (trasa 2-pasmowa, ale dłuższa) lub przejechać przez centrum. Z Budapesztu w stronę granicy z Serbią (kierunek: Szeged/Beograd). Dystans do pokonania: 260 km.
    W Serbii przejeżdża się przez Nowy Sad oraz Belgrad. W stolicy kraju zjeżdża się z autostrady i jedzie na południe przejeżdżając przez Čačak, Užice i Prijepolje. Po około 25 km dojeżdża się do granicy czarnogórskiej (kierunek: Bijelo polje). Dystans do pokonania: ok. 500km.
    Na terytorium Czarnogóry, aby dojechać do wybrzeża trzeba kierować się na Podgoricę, później minąć Jezioro Szkoderskie i przejechać przez płatny tunel (2.5 euro samochody osobowe). Wyjeżdżając z tunelu na wysokości miejscowości Sutomore, jedna droga prowadzi na południe kraju (do miejscowości Bar, Čanj oraz Ulcinj-dystans do pokonania: 210km), druga do Petrovca, Budwy (dystans do pokonania: 180 km) oraz zatoki Boka Kotorska.

*Przejazd „trasą nr 1” jest wygodniejszy – w większości jedzie się autostradami (z wyjątkiem kilku odcinków w Czechach, na Słowenii i od Splitu w Chorwacji), jak również mija się dużo miejscowości wartych zwiedzenia (np. Wiedeń, Zagrzeb czy Dubrownik).

Oczywiście „trasa nr 1” ma również mankamenty – opłaty za autostrady są o wiele wyższe niż w przypadku „trasy nr 2”. Wybierając „trasę nr 1” trzeba wykupić winietę na autostradę w Austrii i w Czechach oraz płacić za przejechane odcinki w Chorwacji. W przypadku „trasy nr 2” trzeba wykupić winietę na Węgry oraz zapłacić w Serbii wyłącznie za odcinek od granicy do Belgradu (samochód osobowy 6 euro). Pozostałe drogi są drogami bezpłatnymi!!!

Dla osób wybierających przejście graniczne w Cieszynie (lub inne w okolicy) droga „nr 1” jest niestety o wiele dłuższa (ponad 200 km od „trasy nr 2”).