Apartament nr. 8 - Sveti Stefan Apartamenty Nikola, z widokiem na morze, od 40€

Sveti Stefan to dawna wioska rybacka, a dzisiaj ekskluzywny kompleks wypoczynkowy, zdobiący znakomitą większość pocztówek z Czarnogóry. Wypoczywali tu Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Sylvester Stallone, Claudia Schiffer, Kirk Douglas, a nawet księżniczka Małgorzata.

Sveti Stefan to niewielki półwysep na Adriatyku, położony ok. 6 km od miasta Budva. Miejscowość swoją nazwę wzięła od najstarszej cerkwi na wyspie, imienia właśnie świętego Stefana. Wcześniej jednak, w XV wieku istniała tu muzułmańska wioska Divic. Po przybyciu św. Stefana nazwę wsi zmieniono i wtedy też zaczęła ona służyć jako przystań dla piratów. W XV i XVI wieku za czasów tureckich najazdów Sveti Stefan ufortyfikowano - oryginalne mury obronne zachowały się do dziś.

Przez cały ten czas niezmiennym pozostawał fach mieszkańców osady - ze względu na położenie wioski na małej wysepce, połączonej ze stałym lądem często zalewaną przez morze groblą, wykształciła się tu typowa wioska rybacka. Do około 1950 roku zamieszkujący Sveti Stefan z trudnością wiązali koniec z końcem, utrzymując się wyłącznie z rybołówstwa bądź wytłaczania oliwy.

Kiedy coraz więcej mieszkańców zaczęło opuszczać wyspę i emigrować do USA, pojawił się pomysł przesiedlenia pozostałych z nich na nabrzeże i odrestaurowania opuszczonych rybackich domków. Praca ta trwała 5 lat, i w tym czasie miasteczko przeszło niespotykaną transformację. Z niezamożnej, rybackiej wioski Sveti Stefan zamienione zostało w jeden z najbardziej oryginalnych kurortów wakacyjnych w Europie.

Każdy z średniowiecznych domków przemieniono na indywidualny, ekskluzywny apartament. Nadano im także niebanalne nazwy, takie jak "Pod kwiatem pomarańczy" czy "Pod morską rozgwiazdą". Pomimo iż z zewnątrz zachowano oryginalny kształt budynków, ich wystrój daleki jest od typowej chaty rybackiej - domki dla najbardziej wymagających mają nawet prywatne baseny! Podobno na wyspie nie istnieją dwa tak samo urządzone wnętrza. W miasteczku powstały także restauracje, sklepy, a nawet kasyna. Okazało się to strzałem w dziesiątkę - na Sveti Stefan zaczęły przybywać gwiazdy kina, znajdujące tu nie tylko odskocznię pośród uroczych średniowiecznych uliczek, a także najwyższy standard obsługi. Do dziś często odbywają się tu również konferencje polityczne.

Średniowieczna zabudowa i granatowe morze otaczające obronne mury sprawiają wrażenie Dubrownika w miniaturze. Jest to najbardziej pocztówkowy krajobraz w całej Czarnogórze, uznawany za wizytówkę kraju, i zamieszczany często na widokówkach i okładkach przewodników.

O ironio, miejsce to, przez stulecia swojego istnienia nie mogące aspirować do miana majętnego, dziś jest destynacją wyłącznie dla najbogatszych. Jest to najdroższy hotel w Czarnogórze - ceny za pobyt sięgają nawet kilku tysięcy euro. Za najtańszy nocleg liczyć trzeba ok. 750 euro. Jeśli nasz portfel nie jest zbyt zasobny, Sveti Stefan możemy podziwiać jedynie z daleka - nawet za wstęp na wyspę trzeba zapłacić.

Lokalizacja apartamentu

Parametry i wyposażenie

Liczba pokoi:
2
Liczba osób:
2-5
Parametry:
lodówka, łazienka, TV, klimatyzacja, taras, parking,internet wi-fi
Odległość od plaży:
300m, 10 min. spacerem

Cennik

Ceny w zależności od terminu i apartamentu od 30 do 100 euro za dobę, za cały apartament. Apartamenty są jedno i dwu pokojowe. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów.

APP 01.05- 25.05 25.05- 22.06 22.06- 29.06 29.06- 13.07 13.07- 17.08 17.08- 31.08 31.08- 01.10
03 app 30 e 36 e 45 e 60 e 70 e 60 e 45 e
04 app 40 e 55 e 65 e 80 e 90 e 80 e 65 e
05 app 45 e 60 e 70 e 85 e 100 e 85 e 70 e

 

Zapraszamy również do zapoznania się z opiniami gości na naszym profilu Facebook i Google+: www.facebook.com/apartamentyczarnogora

www.google.com/+ApartamentyczarnogoraPlpokoje

 

Film wideo